
A fogászati implantátum egy titáncsavar, amelyet műtéti úton az állcsontba helyezünk, hogy a fogakat ezzel a megoldással tudjuk pótolni. A titán egy nagyon biokompatibilis anyag, képes teljesen becsontosodni és ellenállni a rágóerőnek. Ezt a folyamatot osszeointegrációnak nevezzük.
Az évek során, ahogy az implantológia rohamos fejlődésen ment keresztül, számtalan implantátum típus került kipróbálásra.
Léteztek szögszerű tűimplantátumok, penge alakúak, illetve a csonthártya alá behelyezett (subperiostealis) implantátumok is, azonban ezeket a modern implantológiában már nem használjuk.
A korszerű implantátumok csavar alakúak, méretük pedig a természetes fogak gyökereihez hasonló. Az implantátumban lévő belső menetbe pedig általában csavarozással rögzül a pótolt korona.
Az általam használt implantátumok kiválasztásánál elsődleges szempont volt, hogy az ezzel kapcsolatos eredmények tudományosan igazoltak legyenek és rendelkezzenek a megfelelő tanúsítványokkal (a legrangosabb az amerikai FDA tanúsítvány). Ezeknek az implantátumoknak a sikerrátája körülbelül 98%, ami az orvostudományban egy kiemelkedően magas érték.

A kezelés menete
1. Konzultáció, kezelési és költségterv
Egy rövid adminisztráció után az első konzultáció alkalmával megismerem Önt, kórtörténetét és minden olyan tényezőt, ami kihatással lehet a fogászati kezelésekre. Minden lépést a lehető legérthetőbben magyarázok el, hiszen számomra kiemelt szempont, hogy a konzultáció során egy bizalmon alapuló, minőségi emberi kapcsolat is létrejöjjön, amely során figyelembe veszem az egyedi igényeket és kéréseket is. Ha elfogadja ajánlatomat, akkor jöhet a következő lépés.
2. Implantációs műtét
Egy előre egyeztetett időpontban elvégzem az implantációs műtétet, amelyet próbálok teljesen fájdalommentesen kivitelezni. A műtétek helyi érzéstelenítésben történnek, aminek a beadását egy speciális technikával végzem, így már a kezelés első pillanatától sem érezhet semmilyen kellemetlenséget vagy fájdalmat.
Célom, hogy az Ön kényelmét a beavatkozás alatt is a legmagasabb szinten tartsam, ezért egy speciális zeneterápiát alkalmazok igény szerint.
3. Ideiglenes pótlás
Annak érdekében, hogy a foghiányt senki ne vegye észre, ideiglenes pótlást biztosítok. Ezt használhatja addig, amíg az implantátum megfelelően becsontosodik és terhelhetővé válik.
4. Záró kezelés
3 hónapos gyógyulás után megkapja a végleges koronát, hidat vagy fogpótlást. Csontpótlás esetén azonban ez az idő 6 hónapot vesz igénybe.

Mit kell tudni a fogbeültetésről?
Napjainkban a fogászaton belül is egyre nagyobb az igény az új, modern, biztonságos és kockázatmentes terápiás megoldásokra. Az implantációs fogpótlások egyértelműen ezek közé tartoznak.
Implantáció alatt a fogorvosi szakmában egy olyan beavatkozást értünk, mely során a hiányzó fogak helyére, az alsó, vagy felső állcsontba egy speciális csavart helyezünk, amelyre - mintha a páciens saját foga lenne - fel lehet építeni a fogpótlást. A csavar anyaga titán, amely bioinert anyag lévén a szervezettel nem lép reakcióba, így allergiás folyamatokat sem okoz.
Az implantátumokkal elérhetjük, hogy a páciensnek ne kelljen kivehető fogpótlást viselnie (ha ragasztott híd nem készíthető), vagy elkerülhetjük, hogy a foghiány pótlásakor a hiányt határoló esetlegesen ép fogakat le kelljen csiszolni, de teljes foghiány esetén a kivehető fogsor stabilitását is nagymértékben tudjuk növelni, hatalmas komfortjavulást okozva ezzel a páciensünknek.
Az implantátum („műgyökér”) behelyezése steril körülmények között történik, helyi érzéstelenítésben, abszolút fájdalommentesen, a beavatkozás a páciensnek semmiféle határozott kellemetlenséget nem okoz.
Behelyezést követően általában felső állcsont esetén 5, alsó állcsont esetén 3 hónapot kell arra várni, hogy a csontsejtek körülvegyék az implantátum felszínét, biztosítva ezáltal annak stabilitását (osseointegráció), majd ezután kerülhet sor az implantátumra támaszkodó végleges fogpótlás készítésére. Bizonyos implantációs rendszerek lehetővé tesznek ún. azonnali terhelést, mely segítségével az implantátumok beültetése után rögtön készülhet rá fogpótlás.
Esztétikailag az implantációs fogpótlások nagyon hasonlítanak a saját, eredeti fogakhoz, azok funkcióját pedig a lehető legtökéletesebben állítják helyre, a páciens komfortérzetét, önbizalmát, általános kedélyállapotát jelentősen javítják.
Jelenleg a fogbeültetés sikerességi aránya 95% körül van. Természetesen ez az arány függ az implantációs rendszertől, a páciens általános egészségi állapotától, de legalább annyira a beavatkozás körülményeitől és a műtétet végző orvos szakmai felkészültségétől.

Mennyi ideig tart az implantáció?
Maga az implantátum beültetése nagyjából 30 percig tart.
Azonban a kezelést mindig egy fél órás konzultációval kezdjük, ahol felmérjük a páciens igényeit, az elérendő célokat pedig próbáljuk összehangolni a legoptimálisabb kezelési tervvel. Ezt követően szükség van egy 3 dimenziós felvétel (CBCT vizsgálat) elkészítésére, mely körülbelül 10 percet vesz igénybe. Ez alapján lehet az implantációt pontosan megtervezni és kiválasztani a megfelelő implantátumokat a csontmennyiség és minőség tükrében. Az implantáció sikerességét jelentősen befolyásolja, hogy a kezelés megkezdése előtt a meglévő fogak gyulladásmentes állapotban legyenek, ezért egy professzionális szájhigiénés kezelés is szükséges, ami körülbelül 40 perc. Ezen kívül az esetleges szuvas fogakat iskezelni kell. A műtét előtt érzéstelenítés és a steril műtéti körülmények kialakítása további 20 percet vesz igénybe, az implantátum behelyezése pedig egyszerű esetekben nagyjából fél órás procedúra.

Az implantátum beültetés fájdalmas műtét-e?
Sikeressége mitől függ?
A manapság forgalomban lévő implantátumok és a rendelőnkben használt mindhárom típusú implantátum 100%-os tiszta titánból készült. Ennek a fémnek van az az egyedül álló tulajdonsága, hogy képes összenőni a csontszövettel. Allergia rendkívül ritka vele szemben, bármely szervezet képes befogadni. Az implantátum beültetések sikeressége napjainkban 97-98 % körül van.
Az implantátum elvesztésének oka lehet a szakszerűtlen behelyezés: (rossz irányban, vagy nem megfelelő mennyiségű ill. minőségű csontba történő beültetés, műtét alatti befertőződés, vagy túlterhelés (kevés implantátum tart több fogas pótlást), esetleg túl korai terhelés (nem várják meg a csontosodást).
Ennél is gyakoribb ok viszont, hogy a páciens szájhigiénéje nem megfelelő, ínygyulladás, lepedék, fogkő alakul ki aminek hatására a baktériumok az íny-implantátum találkozásánál bejutnak az implantátumot körülvevő csontba. Ott gyulladás alakul ki, a csont elkezd felszívódni, meglazul az implantátum és el kell távolítani.
Szakszerű behelyezés és kifogástalan szájhigiéne esetén gyakorlatilag közel 100% a sikeresség valószínűsége.
Maga az implantációs műtét, érzéstelenítésben történik, teljesen fájdalommentes, posztoperációs fájdalom legtöbbször nincs, vagy csak minimális. A műtéti technika viszonylag korszerű, megfelelő elméleti tudás és felszerelés birtokában bármely fogászati rendelőben rutinszerűen végezhető.
Rendelőnkben az implantációs műtéteket teljesen steril körülmények között végezzük, a fertőzés csekély minimalizálása érdekében. A műtét után antibiotikus kezelést alkalmazunk ugyanezen okból.
A csontosodási folyamatot rendszeresen ellenőrizzük (röntgen).

Milyen hosszú a gyógyulási idő?
A sebgyógyulás körülbelül 2 hét - ezt követően lehet a műtét során behelyezett varratokat eltávolítani. Az implantátum becsontosodása, tehát az osszeointegráció hosszab folyamat. A legtöbb esetben 3 hónap gyógyulást követően lehetséges a végleges pótlás elkészítése a beültetett implantátumokra. Csontpótlás esetében ez az idő akár 6 hónap is lehet.

Kiknek ajánlott a fogászati implantáció?
Az implantáció a jelenlegi ismereteink szerint a legmodernebb és legjobb módja elveszett fogaink pótlására, ezért pár kivételtől eltekintve mindenkinek ajánlott, akinek hiányzik valamelyik foga és pótoltatni szeretné.
Az implantáció tipikus esetei:
-
egy fog hiánya: az implantáció előnye, hogy a hiányt határoló fogakat érintetlenül hagyjuk - nem kell őket lecsiszolni.
-
egy vagy több fog sorvégi hiánya: a fogbeültetéssel így elkerülhetjük a kivehető fogpótlást.
-
nagy kiterjedésű vagy teljes foghiány: esettől függően a fogbeültetéssel vagy rögzített fogpótlást (hidat) tudunk készíteni, vagy patent rendszereinkkel nagymértékben stabilizálni tudjuk a kivehető fogpótlást (stabil fogsor), így komoly életminőség javulást érhetünk el.

Mikor nem ajánlott a fogászati implantáció?
1. Immunhiányos állapotban
2. Terhesség ideje alatt
3. Fejet és nyakat ért besugárzás vagy kemoterápia után (daganat kapcsán)
4. Nem karban tartott cukorbetegségben
5. Erős dohányosoknál
6. Súlyos veseelégtelenségben
7. 18 éves kor alatt (nem állt meg az állcsontok növekedése)

Mennyibe kerül egy implantátum?
Mivel minden eset más és más, ezért csak egy személyre szabott kezelési tervet követően tudunk pontos árajánlatot adni. Általánosságban elmondható, hogy egy fog pótlása esetén egyszerű esetben az implantáció és a korona együttes költsége kb. 350.000 Ft.
